These are the results for down ballot, local races in Kentucky counties within WKMS' broadcast area. For state race results from Kentucky, CLICK HERE.
Once vote returns are released, they will be added to the right of each candidate or choice. Democrat candidates are denoted with a D), Republican with a R), Independents with an I) and Constitution party members with a C). Any candidate whose party is not indicated is running in a nonpartisan race. Winners are italicized.
Click any of the counties below to go to their results section:
BALLARD
CALDWELL
CALLOWAY
CARLISLE
CHRISTIAN
CRITTENDEN
FULTON
GRAVES
HICKMAN
HOPKINS
LIVINGSTON
LYON
MARSHALL
MCCRACKEN
MCLEAN
MUHLENBERG
TRIGG
UNION
WEBSTER
Ballard County
State Senator - 2nd Senatorial District
R) Danny Carroll 2,643
State Representative - 1st Representative District
R) Steven Jack Rudy 2,647
Circuit Clerk
R) Charissa Coplen Harris 2,694
PVA
D) Susan Sullivan 2,125
Judge-Executive
R) Todd Cooper 2,793
County Attorney
R) Bethany Leonard Denton 2,676
County Clerk
R) Katie S. Mercer 1,852
D) Jessica Owsley 1,257
Sheriff
D) Ronnie Giles 2,400
Jailer
R) Eric Coppess 1,642
D) LaManda Lee Graves 1,423
Coroner has no declared candidates
County Surveyor has no declared candidates
Magistrate, 1st Magisterial District
R) Ryan Hedrick 462
D) Tracy N. Wiggins 323
Constable, 1st Magisterial District
D) Gary Quarles 503
Magistrate, 2nd Magisterial District
R) Timothy Crice 231
D) Jody Brown 275
Constable, 2nd Magisterial District
D) Darrell Ray Butler II 291
Magistrate, 3rd Magisterial District
R) Stonnie Dennis 447
D) Keith DeWeese 257
Constable, 3rd Magisterial District
D) Frank Hamilton Russell 378
Magistrate, 4th Magisterial District
R) Nathan Whipple 319
D) Glenn Bray 311
Constable, 4th Magisterial District
D) Mark James Sanders 440
Magistrate, 5th Magisterial District
R) Henry “Chip” Bisson 269
D) Anna Turner-Abernathy 194
Constable, 5th Magisterial District has no declared candidates
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell 2,041
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill 1,994
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon 2,011
Circuit Judge, 1st Judicial Circuit, 1st Division
Timothy A. Langford 2,051
District Judge, 1st Judicial District, 1st Division
Mark Stephen Medlin 2,046
Nonpartisan School Candidates
Member Board of Education, 1st Educational District
Kimberley Yancey Morris 496
Member Board of Education, 2nd Educational District
Cathy Drummond 378
Member Board of Education, 3rd Educational District
Brandon Birney 465
Nonpartisan City Ballot
Mayor, City of Barlow
Peggy Meriedeth 167
City Commissioners, City of Barlow (pick 4)
Michael Mayolo 107
Ronnie D. Harvell Jr. 144
Heather Batts 118
Mayor, City of Kevil
Charles Burnley 187
City Commissioners, City of Kevil (pick 4)
Debbie Bridges 93
Tony Wiggins 136
Bruce E. Romaine 101
Ronnie R. Rathman 105
Mayor, City of LaCenter
Bob Morrow 239
City Commissioners, City of LaCenter (pick 4)
Karen Stewart-Hargrove 102
Jerry C. Cooper 120
Gary Feezor 52
Gary W. Woods 54
Frank Romaine 93
Darrell Butlere 57
Phyllis Gibbs 43
Warren Johnson 73
Joe Brooks Whipple 135
Helen “Bluegrass” Karadimas 145
Mayor, City of Wickliffe
David E. Phillips 147
City Council, City of Wickliffe (Vote for up to 6)
Judy Hall 109
Karen Lawrence 113
Will Carter 84
Ruth Pennebaker Taylor 101
Jim McCain 91
Cathy Pigg 116
Kenny Rowland 103
Caldwell County
State Representative, 8th Representative District
R) Walker Wood Thomas 3458
D) Pam Dossett 1171
Property Valuation Administrator
D) Ronald Wood 3119
County Judge-Executive
R) Dakota “Kota” Young 3748
D) Phillip W. Sisk 940
County Attorney
R) Roy Massey IV 4096
County Clerk
R) Jennifer Watson Hale 4099
Sheriff
R) Don Weedman 3367
D) Jon S. Pettit 1301
Jailer
R) William H. Harper 3237
D) Cheryl Pettit 1384
Coroner
R) Dewayne Trafford 4008
County Surveyor
R) Rick Tosh 3951
Magistrate, 1st Magisterial District
R) Elbert Bennett 611
D) Austin Knight 446
Constable, 1st Magisterial District
R) Joshua Tad Phelps 751
D) George William Hodge 263
Magistrate, 2nd Magisterial District
R) Jeff Boone 867
Constable, 2nd Magisterial District
R) Brian Hicks 790
Magistrate, 3rd Magisterial District
R) Brent Stallins 939
Constable, 3rd Magisterial District
R) Brady D. Brooks 860
Magistrate, 4th Magisterial District
R) Jeffrey Alex Simms 1248
Constable, 4th Magisterial District
R) Adam Cruzen 1076
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell 2775
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill 2691
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon 2643
Circuit Judge, 56th Judicial Circuit, 1st Division
James R. Redd III 3127
Circuit Judge, 56th Judicial Circuit, 2nd Division
Natalie White 2665
District Judge, 56th Judicial Circuit, 1st Division
Brandon Knoth 2855
District Judge, 56th Judicial Circuit, 2nd Division
has no declared candidates
Nonpartisan School Candidates
Member, Board of Education, 2nd Educational District
Timothy P. Kennaday 482
Member, Board of Education, 3rd Educational District
M. Kim Cook 683
Nonpartisan City Ballot
Mayor, City of Fredonia
Jim Seibert 113
Mayor, City of Princeton
Sean Schumacher 67
Brock Thomas 956
Rick Blackburn 518
Joshua “Dunc” Duncan 227
City Council, City of Princeton (pick 6)
Brian Conger 1246
Carl Copeland 1252
Morgan Rousseau 1221
Jim Joiner 1338
Pat George 1236
Sheila Gates 1308
Calloway County
State Representative, 5th Representative District
R) Mary Beth Imes - 8,906
Property Valuation Administrator
D) Nikki McMillen-Crouch - 7,988
County Judge-Executive
R) Kenny Imes - 8,882
County Attorney
R) K. Bryan Ernstberger - 8,575
D) Madison Leach - 3,142
County Clerk
R) James M. “Mike” Tinsley - 4,167
D) Antonia Dunn Faulkner - 7,546
Sheriff
R) Nicky Knight - 8,073
D) Danny Williams - 3,706
Jailer
R) William Zachary Lamb - 5,540
D) Kenneth L. Claud - 5,929
Coroner
D) Ricky Garland - 8,376
County Surveyor
R) Christopher Bradley Jones - 8,784
Magistrate, 1st Magisterial District
R) Ricky Stewart - 1,624
D) Phillip Lynn Rogers - 898
Constable, 1st Magisterial District
R) Jedediah “Levi” Lamb - 1,505
D) Randy W. Lee - 923
Magistrate, 2nd Magisterial District
R) Larry Crutcher - 1,472
D) Mark A. Mallory - 898
Constable, 2nd Magisterial District
R) Joseph Swarthout - 1,271
D) Michael R. Holt - 965
Magistrate, 3rd Magisterial District
R) Don Cherry - 3,024
Constable, 3rd Magisterial District
Tim Stone - 2,600
Magistrate, 4th Magisterial District
R) Paul W. Rister - 2,083
Constable, 4th Magisterial District
D) Brandon Eldridge - 1,603
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell - 7,357
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill - 7,211
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon - 7,100
Circuit Judge, 42nd Judicial Circuit, 1st Division (Does not include Marshall County numbers)
Jamie Jameson - 5,153
Andrea Lee Moore - 4,871
Circuit Judge, Family Court, 42nd Judicial Circuit, 2nd Division
Stephanie Judy Perlow - 7,830
District Judge, 42nd Judicial Circuit
Randall A. Hutchens - 7,728
Nonpartisan School Candidates
Member, Board of Education, 1st Education District
Jay Housden - 975
Member, Board of Education, 3rd Education District
Scott Lowe - 1,136
Member, Board of Education, Murray Independent School District (pick 3)
Adam Seiber - 1,039
Gina S. Winchester - 1,280
Robyn Pizzo - 1,177
Mark Vinson - 885
Shawn F. Smee - 1,288
Mayor, City of Hazel
John “Scooter” Paschall - 94
City Council, City of Hazel (vote 6)
Jodi Hanneman - 64
Lisa Kell - 77
Lori Charlton - 73
Joe D. Thompson - 84
Gail Jones - 64
Dawn Ricker - 67
Mayor, City of Murray
Bob Rogers - 2,583
Clifton F. Darnell - 1,251
City Council, City of Murray (vote 12)
Alice Rouse - 1,749
Bonnie C. Higginson - 1,998
Danny O. Hudspeth - 2,282
Jonathan Shelly Baskin - 972
Linda Cherry - 1,703
Jeremy Bell - 1,971
Terry W. Strieter - 1,508
Monty McCuiston - 1,921
John “Joe” Darnall - 1,058
Johnny Bohannon - 1,921
Rose Ross Elder - 1,786
Wesley Bolin - 1,893
John Mark Roberts - 1,562
Carlisle County
State Senator, 2nd Senatorial District
R) Danny Carroll- 1768
State Representative, 1st Representative District
R) Steven Jack Rudy- 1766
Property Valuation Administrator
R) Jonathan Bruer- 1819
County Judge-Executive
D) Greg Terry- 1557
County Attorney
R) Michael W. Hogancamp- 1807
County Clerk
R) Joanne Woods- 635
D) Becky Martin- 1513
Sheriff
R) Will Gilbert- 1443
D) Clint Davis- 692
Jailer
D) Larry Tolbird- 1564
Coroner has no declared candidates
County Surveyor has no declared candidates
Magistrate, 1st Magisterial District
R) Lisa Mantle Adams- 428
D) Jerry Webb- 246
Constable, 1st Magisterial District
D) Carey Wayne Webb- 484
Magistrate, 2nd Magisterial District
R) Matthew Oliver- 613
Constable, 2nd Magisterial District
D) Dan M. Bowles- 566
Magistrate, 3rd Magisterial District
R) Keith Crider- 486
D) Todd Pearson- 188
Constable, 3rd Magisterial District
D) Russell Scott Ellegood- 431
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell- 1356
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill- 1316
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon- 1303
Circuit Judge, 1st Judicial District
Timothy A. Langford- 1415
District Judge, 1st Judicial District
Mark Stephen Medlin- 1284
Nonpartisan School Candidates
Member, Board of Education, 2nd Educational District
Kirk Arnold- 393
Member, Board of Education, 5th Educational District
John Matt Fourshee- 382
Christian County
State Representative, 8th Representative District
R) Walker Wood Thomas - 4,191
D) Pam Dossett - 2,521
State Representative, 9th Representative
R) Myron B. Dossett - 5,123
D) Bianca L. Crockam - 2,349
State Representative, 16th Representative District
R) Jason Petrie - 1,122
Property Valuation Administrator
D) Angie M. Strader - 10,096
County Judge-Executive
R) Jerry W. Gilliam - 8,186
D) Steve Tribble - 7,269
County Attorney
I) Lincoln Williams Foster - 9,637
County Clerk
R) Melinda A. Humphries - 7,933
D) Walter G. Cummings - 7,414
Sheriff
R) Tyler DeArmond - 12,378
Jailer
R) Adam Smith - 11,962
Coroner
R) Scott Daniel - 12,115
County Surveyor
R) Wm. “Bill” Chaudoin Jr. - 11,617
Magistrate, 1st Magisterial District
D) Magdalene Ferguson - 868
Constable, 1st Magisterial District
D) Eddie R. Cannon - 841
Magistrate, 2nd Magisterial District
R) Josh Turner - 924
D) Mark Wells - 789
Constable, 2nd Magisterial District
D) Patricia “Pat” Gresham - 1,081
Magistrate, 3rd Magisterial District
R) George Barnett - 1,386
D) Mark W. Cansler - 1,088
Constable, 3rd Magisterial District
R) Joshua Gydesen - 1,485
D) Thomas Gilliland III - 864
Magistrate, 4th Magisterial District
R) J.E. Pryor - 2,210
Constable, 4th Magisterial District
R) Larry Bailey - 2,139
Magistrate, 5th Magisterial District
R) A.J. Rogers - 834
D) Rich G. Liebe - 1,043
Constable, 5th Magisterial District
R) Glenn Rickard - 1,014
D) James “Jim” Smith - 793
Magistrate, 6th Magisterial District
R) Phillip Peterson - 903
Constable, 6th Magisterial District
R) Sherry Byerline - 700
D) James “Gene” Glass - 425
Magistrate, 7th Magisterial District
R) Russ Guffey - 1,454
D) David Fernandez - 670
Constable, 7th Magisterial District
D) Richard F. Leavell III - 1,374
Magistrate, 8th Magisterial District
R) John M. Bruce - 1,477
D) Terry Bowman - 660
Constable, 8th Magisterial District
R) Mike O. “Bubba” Haddock - 1,583
D) Joshua Logan Newton - 520
Mayor, City of Hopkinsville
R) James R. Knight Jr. - 5,018
D) Alethea M. West - 3,233
City Council, City of Hopkinsville, Ward 1
R) Natasha Sophia Francis - 4,244
D) Vance D. Smith - 3,529
City Council, City of Hopkinsville, Ward 2
R) Bruce Smiley - 5,687
City Council, City of Hopkinsville, Ward 3
R) Donald Marsh - 4,246
D) Karen Bass - 3,634
City Council, City of Hopkinsville, Ward 4
R) Chuck Crabtree - 5,619
City Council, City of Hopkinsville, Ward 5
R) Amy Craig - 5,633
City Council, City of Hopkinsville, Ward 6
R) Travis W. Martin - 4,823
D) Nichelle’ “Niecy” Hillis - 3,191
City Council, City of Hopkinsville, Ward 7
R) Doug Wilcox - 4,650
D) William L. Coleman - 3,221
City Council, City of Hopkinsville, Ward 8
R) Robert Terry Meek - 4,512
D) Twyla Dillard - 3,338
City Council, City of Hopkinsville, Ward 9
R) Jamie Lynn Lienberger - 4,371
D) Patricia A. Waddell-Bell - 3,508
City Council, City of Hopkinsville, Ward 10
R) Steve Keel - 5,640
City Council, City of Hopkinsville, Ward 11
R) Jason Bell - 5,202
D) Jose Quinonez - 2,625
City Council, City of Hopkinsville, Ward 12
R) Matthew Handy - 4,157
D) Phillip Brooks - 3,695
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell - 9,250
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill - 9,175
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon - 9,211
Circuit Judge, 3rd Judicial Circuit, 1st Division
Andrew C. Self - 10,718
Circuit Judge, 3rd Judicial Circuit, 2nd Division
John L. Atkins - 9,082
Stephanie Bolen - 4,130
Circuit Judge, Family Court, 3rd Judicial Circuit, 3rd Division
Jason Shea Fleming - 10,031
Circuit Judge, Family Court, 3rd Judicial Circuit, 4th Division
Katherine Hicks Demps - 8,038
Judy Hall - 4,546
District Judge, 3rd Judicial District, 1st Division
John Lindsey Adams - 10,113
District Judge, 3rd Judicial District, 2nd Division
J. Foster Cotthoff - 10,096
Nonpartisan School Candidates
Member, Board of Education, 3rd Educational District
Lindsey Clark - 1,081
Felicia Howard - 719
Member, Board of Education, 5th Educational District
Tom Bell - 2,149
Dan Mason - 1,816
Nonpartisan City Ballot
Mayor, City of Crofton
Daniel F. Lacy - 138
City Council, City of Crofton (vote 6)
Wanda Croft - 117
Anthony G. Durham - 99
Gregory Paul Owen - 107
Wendall R. Alexander - 103
Reta Renee Fleming - 105
James C. Grace - 103
Mayor, City of Lafayette
Jared Donald Thatcher - 42
City Commissioners, City of Lafayette (vote 4)
Autumn Nichole Hamilton - 21
Jacob Mason - 19
Norma Banks - 22
Sandra L. Torres - 30
Stephen C. Stites - 33
Timothy Hancock - 39
Mayor, City of Oak Grove
Jackie Oliver - 350
Theresa Jarvis - 216
City Council, City of Oak Grove (vote 6)
Richard Baker - 314
Janet Edwards - 338
LLoyd “Andy” Walters - 237
Jean Leavell - 262
John Campbell - 271
Isaiah Spencer - 270
Edward T. Cook - 306
Rakim Barrett Sr. - 261
Mayor, City of Pembroke
Jeanette W. Aldridge - 204
City Commissioner, City of Pembroke (vote 4)
Whitley Grace - 162
Joe T. Rives - 128
Walter W. Bell - 140
Joseph Wayne Stealy - 98
Karen Mitchell Pyle - 141
Crittenden County
State Representative, 12th Representative District
R) Jim Gooch, Jr - 2,523
D) Alan C. Lossner - 509
Property Valuation Administrator
R) Todd Perryman - 2,723
County Judge-Executive
R) Perry A. Newcom - 2,707
County Attorney
R) Bart Frazer - 2,514
County Clerk
R) Daryl K. Tabor - 2,632
Sheriff
R) Evan Franklin Head - 2,189
D) Donald E. “Don” Young - 859
Jailer
R) Athena Perry-Hayes - 2,634
Coroner
R) Bradley R. Gilbert - 2,698
County Surveyor has no declared candidates
Magistrate, 1st Magisterial District
R) Dave Allen Belt - 416
Constable, 1st Magisterial District
R) Barry R. Brown - 374
Magistrate, 2nd Magisterial District
R) Matt Grimes - 544
Constable, 2nd Magisterial District
R) Jimmy Vernon Dalton - 516
Magistrate, 3rd Magisterial District
R) Robert Kirby - 387
Constable, 3rd Magisterial District
R) Paul Beard - 353
Magistrate, 4th Magisterial District
D) Chadwick Wayne Thomas - 207
Constable, 4th Magisterial District
R) Lynn Goodrich - 265
Magistrate, 5th Magisterial District
R) Travis Perryman - 529
Constable, 5th Magisterial District
Gregory J. Rushing (W) - 17
Magistrate, 6th Magisterial District
R) Scott L. Belt - 357
D) Jason Martin - 151
Constable, 6th Magisterial District
R) Beverly Don Herrin - 401
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell - 1,834
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill - 1,781
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon - 1,782
Circuit Judge, 5th Judicial Circuit, 1st Division
Daniel M. Heady - 2,136
Circuit Judge, Family Court, 5th Judicial Circuit, 2nd Division
Brandi Hagan Rogers - 2,116
District Judge, 5th Judicial District
Charles A. Willson - 539
Ben Leonard - 1,904
Soil and Water Conservation District Supervisors (Vote for Three)
John T. Croft - 1,860
Member Board of Education 2nd Educational District (Vote for One)
Eric LaRue - 419
Member Board of Education 5th Educational District (Vote for One)
Ryan McDaniel - 551
Mayor City of Marion
Donald Arflack - 231
Austin Valentine Jr. - 117
D'anna Browning (W) - 348
City Council City of Marion (Vote for up to Six)
Marty Wallace - 209
Bobby Belt - 466
Troy McGahan - 261
Taylor Davis - 247
H. Glenn Conger - 436
Thomas J. Hawthrone - 115
Tracy Cook - 277
Wanda Olson - 382
Doug Campbell - 132
Dwight Sherer - 381
Michael Byford - 283
Randy Dunn - 494
Fulton County
State Representative, 1st Representative District
R) Steven Jack Rudy - 1153
Property Valuation Administrator
D) Pete Morgan- 1049
County Judge-Executive
D) James “Jim” Martin- 1013
County Attorney
D) Amanda A. “Mindy” Major- 1076
County Clerk
D) Naomi T. Jones- 1133
Sheriff
D) Chad Allen Parker- 1084
Jailer
D) Steven “Boo” Williams- 1027
Coroner
D) Timothy Darren Hulin- 989
County Surveyor has no declared candidates
Magistrate, 1st Magisterial District
D) Jim Paitsel- 241
Constable, 1st Magisterial District
D) Fred Fahl- 247
Magistrate, 2nd Magisterial District
D) Christopher Wade Adams- 353
Constable, 2nd Magisterial District
D) Douglas Bradley- 330
Magistrate, 3rd Magisterial District
D) Matt Moss- 229
Constable, 3rd Magisterial District
D) Leonard Smith- 216
Magistrate, 4th Magisterial District
D) Christopher Garrigus- 100
I) Lace T. “Butch” Busby Jr. - 139
Constable, 4th Magisterial District
R) Jay Black- 198
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell- 839
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill- 901
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon- 812
Circuit Judge, 1st Judicial Circuit, 1st Division
Timothy A. Langford- 1044
District Judge, 1st Judicial District, 1st Division
Mark Stephen Medlin- 803
Nonpartisan School Candidates
Member, Board of Education, 1st Educational District
Barry Lynn Patrick- 165
Member, Board of Education, 2nd Educational District
Rob Garrigan- 115
Member, Board of Education, 4th Educational District
Kimberly Hagler- 74
Member, Board of Education, Fulton Independent School District (vote 3)
Christy T. Pettigrew- 228
Austin Ferrell- 231
Carol Bransford- 284
Rea Jones- 175
Nonpartisan City Ballot
Mayor, City of Fulton
David S. Prater Jr.- 352
City Commissioners, City of Fulton (vote 4)
Darcy L. Linn- 250
Rex Valentine- 184
Mitchell “Mickey” Reilly- 273
Jeff Vaughn - 336
Elaine Forrester- 265
Mayor, City of Hickman
Heath Carlton- 252
City Commissioners, City of Hickman (vote 4)
Phillip Nick Ward- 97
Rob Hitesman- 160
Robert W. Griggs- 236
John Wiley Gannon- 199
Robin Michelle Amberg- 166
Graves County
State Representative, 2nd Representative District
R) Richard Heath- 8,341
Kimberly Holloway (W) - 2,222
Property Valuation Administrator
D) Howl Carr - 7,390
County Judge Executive
D) Michael Dick - 3091
I) Jesse Perry - 7188
County Attorney
R) John R. Cunningham - 10,027
County Clerk
R) Kimberly D. Gills - 10,279
Sheriff
R) Jon Hayden - 10,798
Jailer
R) George Workman - 4,968
I) Kelli Krill Elliott - 5,303
I) Troy Lynn Clapp - 1,408
County Commissioner, 1st District
R) Dannie “Bubba” Winfrey - 7,880
D) Buck Shelton - 2,529
I) Danny J. Foy- 1,479
County Commissioner, 2nd District
R) Tyler Goodman - 9,249
D) Joe M. Currin - 2,486
County Commissioner, 3rd District
R) Todd Hayden - 9,811
Coroner
R) Brad Jones - 10,116
County Surveyor has no declared candidates
Justice of the Peace, 1st Magisterial District has no declared candidates
Constable, 1st Magisterial District
R) Brandon Franklin - 2,949
D) David “Wiggles” Wiggins - 1,094
Justice of the Peace, 2nd Magisterial District has no declared candidates
Constable, 2nd Magisterial District
R) Michael Steven Riley - 2,472
Justice of the Peace, 3rd Magisterial District has no declared candidates
Constable, 3rd Magisterial District has no declared candidates
Partisan City Ballot
Mayor, City of Wingo
D) Charles Shelby - 105
City Commissioners, City of Wingo (vote 4)
R) Steven Joe Bunch - 135
D) Rayburn E. Burge - 79
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell - 7,013
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill - 6,671
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon - 6,619
Circuit Judge, 52nd Judicial Circuit
Kevin D. Bishop - 7,302
District Judge, 52nd Judicial District
Scott R. Robbins - 7,547
George Shannon Powers - 1,433
Nonpartisan City Ballot
Mayor, City of Mayfield
Kathy S. O’Nan - 1,342
Johnny Lee Jackson - 724
City Council, City of Mayfield (vote 10)
Lauren Carr - 989
John W. Poole - 893
Barry McDonald - 1021
Nathanael Cox - 900
Justin T. Carrico - 985
Crystal Fox - 841
Darrick Herndon - 806
Jana Bennett Adams - 912
Brad A. Rodgers - 950
Chuck Whitnell - 974
Johnny “The Real” Jackson - 865
Derrick Parrott - 1119
Hickman County
State Representative, 1st Representative District
R) Steven Jack Rudy 1310
Circuit Clerk
D) Melanie Dowdy 1009
Property Valuation Administrator
R) Amanda McClure Ballantine 1372
County Judge-Executive
R) Kenny Wilson 1396
County Attorney
R) Jason Batts 1363
County Clerk
R) James “Jimbo” Berry 1417
Sheriff
R) Ben Natividad 1326
D) Eugene Morris 193
Jailer
D) Bobby Hopkins 999
Coroner
D) Paula L. Boaz 1037
County Surveyor has no declared candidates
Magistrate, 1st Magisterial District
R) Henry Cole 346
Constable, 1st Magisterial District has no declared candidates
Magistrate, 2nd Magisterial District
R) Kory Anthony Naranjo 480
Constable, 2nd Magisterial District has no declared candidates
Magistrate, 3rd Magisterial District
R) Irvin W. Stroud 534
Constable, 3rd Magisterial District has no declared candidates
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell 870
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill 853
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon 845
Circuit Judge, 1st Judicial Circuit, 1st Division
Timothy A. Langford 988
District Judge, 1st Judicial District, 1st Division
Mark Stephen Medlin 833
Nonpartisan School Candidates
Member Board of Education, 1st Educational District
Caleb Deweese 172
Member Board of Education, 4th Educational District
Klint Kimbell 228
Mayor, City of Clinton
John Kelly 138
Tommy Kimbro 67
Howard Dillard 12
City Council City of Clinton Vote 6
Laura Poole 175
Brandi Duke 144
Austin Terry 165
Wynita M. Dillard 149
Phyllis Campbell 143
Joshua Peyton 127
Jerome Jenkins 136
Mayor, City of Columbus
Kay Ferguson 42
City Council City of Columbus
Chandra Schleper 42
Hopkins County
State Senator, 4th Senatorial District
R) Robert M Robby Mills - 10,516
D) Bruce A. Pritchett - 4,089
State Representative, 4th Representative District
R) D Wade Williams - 10,624
D) Byron L Hobgood - 4,140
Property Valuation Administrator
R) Joe Blue - 9,588
D) Pamela Jo Adams Barber - 5,111
County Judge Executive
R) Jack Whitfield Jr. - 12,394
County Attorney
R) Chesley “Lee” Riddle - 12,306
County Clerk
R) Keenan Alise Cloern - 12,457
Sheriff
R) Matt Sanderson - 12,406
Jailer
R) Mike Lewis - 8,552
D) LyDon Logan - 6,161
Coroner
R) Dennis H. Mayfield - 11,187
I) Kelly George Potter - 2,604
County Surveyor
D) Thomas W. Crabtree - 8,893
Magistrate, 1st Magisterial District
R) Ricky Whitaker - 1,782
Constable, 1st Magisterial District
D) David Moss - 1,101
Magistrate, 2nd Magisterial District
R) Buddy Cardwell - 1,355
D) Timothy D. Whitsell - 538
Constable, 2nd Magisterial District
D) Darrel R. Todd - 1,177
Magistrate, 3rd Magisterial District
D) Vicki Dickerson Thomison - 1,554
Constable, 3rd Magisterial District
D) James C. Woodruff - 1,406
Magistrate, 4th Magisterial District
R) Ronnie Noel - 1,762
D) Charles “Buck” Yarbrough - 1,014
Constable, 4th Magisterial District
R) Justin Slaton - 2,115
Magistrate, 5th Magisterial District
D) Kim L. Hudson - 503
I) Billy N. Parrish - 1,160
Constable, 5th Magisterial District
R) Bryan S. Anderson - 1,608
Magistrate, 6th Magisterial District
D) Charlie G. Beshears - 1,036
Constable, 6th Magisterial District
R) Scott Mitchell - 1,447
Magistrate, 7th Magisterial District
R) Hannah Miner Myers - 1,046
D) Stan Hill - 503
Constable, 7th Magisterial District
R) Brenda Anderson - 1,162
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell - 8,666
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill - 8,536
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon - 8,498
Circuit Judge, 4th Judicial Circuit, 1st Division
Chris Oglesby - 9,253
Circuit Judge, Family Court, 4th Judicial Circuit, 2nd Division
Susan Wesley McClure - 9,214
District Judge, 4th Judicial District, 1st Division
David G. Massamore - 9,280
District Judge, 4th Judicial District, 2nd Division
Kim Poe Gilliam - 8,384
Randall L. Hardesty - 3,832
Nonpartisan School Candidates
Member Board of Education, 2nd Educational District
Clinton Sharber - 944
Steven R. Faulk - 1,172
Member Board of Education, 4th Educational District
Nicholas L. Foster - 808
Mary E. Barron - 780
Member Board of Education, 5th Educational District
Kerri L. Scisney - 936
Silas Matchem - 613
James Lee Sharber - 730
Member Board of Education, Dawson Springs Independent School District
Kent Dillingham - 402
Nonpartisan City Ballot
Mayor, City of Dawson Springs
Jenny B. Sewell - 396
City Council, City of Dawson Springs (vote 6)
Jesse Robinson - 238
Martha Woolsey - 255
Joe R. Allen Jr. - 228
Chasidy Chappell - 168
Mark McGregor - 287
Rick Hendrickson - 185
Kenneth R. Mitchell - 292
Jeffery Chris Morris - 177
Rhonda C. Mills - 252
Darla Hunt-Adams - 411
Mayor, City of Earlington
Albert I. Jackson - 142
Brian W. Ruffin - 84
Phillip R. Hunt - 70
City Council, City of Earlington (vote 6)
Peggy Lou Babb - 149
Michael Lee Crook - 134
Barbara Ann Shelton - 180
Vernon Gipson - 142
Ann Gipson - 171
Robert L. Cottoner - 183
Jessica Pharris - 147
Daniel Hartline - 175
Mayor, City of Hanson
Jimmy Epley - 112
Terry Ray Nelson - 109
City Commissioners, City of Hanson (vote 4)
Felicia Greer - 140
Carroll Oakley - 129
Carlis Oakley - 135
Emily Williams - 138
Are you in favor of being stricken from the City of Hanson Kentucky and becoming part of the unincorporated area of the County of Hopkins?
Yes - 2
No - 0
Mayor, City of Madisonville
Freddie J. Stafford - 2,093
Kevin Cotton - 3,282
City Council, City of Madisonville, Ward 1
Misty Lee Cavanaugh - 3,534
City Council, City of Madisonville, Ward 2
Tony Space - 2,410
Amy Starr Sherman - 2,266
City Council, City of Madisonville, Ward 3
Adam Tonwsend - 3,626
City Council, City of Madisonville, Ward 4
Amy Watson Cruz - 2,048
Larry W. Noffsinger - 2,584
City Council, City of Madisonville, Ward 5
Frank Stevenson - 3,551
City Council, City of Madisonville, Ward 6
Glenda P. Wade - 2,083
Chad Menser - 2,371
Mayor, City of Mortons Gap
Chris Phelps - 179
Wendy Smith - 76
City Council, City of Mortons Gap (vote 6)
Preston E. Thompson - 168
Rob Boucher - 163
JoBeth Appleby - 182
Kara Burrow - 95
Tammy Vandiver - 173
Roger Faulk - 127
Anthony Burrow - 98
Nancy Faulk - 129
Are you in favor of the sale of alcoholic beverages in the city of Mortons Gap, Kentucky?
Yes - 177
No - 101
Mayor, City of Nebo
Johnny Dukes - 45
Karen Lantrip - 33
City Commissioners, City of Nebo (vote 4)
Charles “Juddy” Jarrell - 39
Justice Chance Menser - 40
Jackie Pearce - 44
James E. Kelley - 50
Mayor, City of Nortonville
James “Boo” Braden - 113
Scotty Harvey - 189
City Council, City of Nortonville (vote 6)
James K. Harrison - 169
Kristal P. Stanley - 204
Paul McPeek - 238
Duane R. Dunlap - 128
Greg Rodgers - 186
Danny E. Gunn - 181
Lucille Putty - 158
Mayor, City of Saint Charles
Shelia Suttles - 31
City Commissioners, City of St. Charles (vote 4)
Corey Smith - 26
Kathy Huddleston - 30
Darlene Adamson - 28
Marry Ann Smith - 30
Leo Huddleston - 21
Mayor, City of White Plains
Joshua Slaton - 182
City Commissioners, City of White Plains
Tony “Twink” Williams - 171
Timothy Slaton - 85
Jeffrey. N. Heltsley - 162
Ben Almon - 127
B. Ray Groves - 116
Dave Duncan - 123
Livingston County
State Senator, 2nd Senatorial District
R) Danny Carroll 2706
State Representative, 3rd Representative District
R) Randy Bridges 2663
Property Valuation Administrator
R) Elisha Hubbard Harp 2763
County Judge-Executive
R) Garrett Gruber 2739
County Attorney
R) Allen Wilson 2727
County Clerk
R) Sonya Williams 2826
Sheriff
R) Bobby Davidson 2746
Jailer
R) Benji Guill 2730
Coroner
R) Jeff Armstrong 2755
County Surveyor has no declared candidates
Magistrate, 1st Magisterial District
R) Bill Lipham 532
Constable, 1st Magisterial District has no declared candidates
Magistrate, 2nd Magisterial District
R) Mark Long 781
Constable, 2nd Magisterial District
R) Michael Bynum 740
Magistrate, 3rd Magisterial District
R) Brad Hunter 552
Constable, 3rd Magisterial District
R) Gary Allen Ivy 528
Magistrate, 4th Magisterial District
R) Klay Southern 717
D) Marvin Buford 247
Constable, 4th Magisterial District
R) Andy Oliver 828
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell 1822
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill 1664
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon 1649
Circuit Judge, 56th Judicial Circuit, 1st Division
James R. Redd III 1660
Circuit Judge, 56th Judicial Circuit, 2nd Division
Natalie White 1629
District Judge, 56th Judicial Circuit, 1st Division
Brandon Knoth 1693
District Judge, 56th Judicial Circuit, 2nd Division has no declared candidates
Soil and Water Conservation District Supervisors has no declared candidates
Nonpartisan School Candidates
Member Board of Education, 1st Educational District
Christine Thompson 301
Member Board of Education, 5th Educational District has no declared candidates
Nonpartisan City Ballot
Mayor, City of Carrsville has no declared candidates
City Commissioners, City of Carrsville has no declared candidates (vote 4)
Mayor, City of Grand Rivers
Brian Thompson Moodie 109
City Council, City of Grand Rivers (vote 6)
Michael O’Leary 87
Pat Gorbett 91
Mark A. Waggoner 89
Oliver “Bud” Hunt 93
Jerry Carter 83
Mark Sanderman 90
Mayor, City of Salem
Gary Damron 158
City Commissioners, City of Salem (vote 4)
Craig Dossett 133
Darryl Chittenden 135
Jessie Watson 74
Brandon DeBoe 143
Tiffany Newcomb 119
Mayor, City of Smithland
William “Bill” T. Hesser 35
City Commissioners, City of Smithland (vote 4)
Terry W. Cobb 37
Kayla Curry 41
Mary Pirtle 29
Glenda Gentry 29
Lyon County
State Representative, 6th Representative District
R) Chris Freeland - 2,571
Property Valuation Administrator
R) Christie D. Cruce - 2,710
County Judge-Executive
R) Jaime Green - 2,488
D) Terry O. McKinney - 738
County Attorney
R) Lee Wilson - 2,752
County Clerk
R) Lori Duff - 2,800
Sheriff
R) Brent W. White - 2,648
D) Homer Benny Lady - 554
Jailer
D) Steve Galusha - 2,150
Coroner
D) Kris L. Dunn - 2,086
County Surveyor has no declared candidates
Magistrate, 1st Magisterial District
D) Robert N. Cummins - 618
Constable, 1st Magisterial District has no declared candidates
Magistrate, 2nd Magisterial District
R) Quin Sutton - 865
Constable, 2nd Magisterial District has no declared candidates
Magistrate, 3rd Magisterial District
D) Jeffery Fowler - 654
Constable, 3rd Magisterial District has no declared candidates
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell - 1,804
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill - 1,804
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon - 1,668
Circuit Judge, 56th Judicial Circuit, 1st Division
James R. Redd III - 1,936
Circuit Judge, 56th Judicial Circuit, 2nd Division
Natalie White - 1,809
District Judge, 56th Judicial Circuit, 1st Division
Brandon Knoth - 2,030
District Judge, 56th Judicial Circuit, 2nd Division has no declared candidates
Nonpartisan School Candidates
Member Board of Education, 1st Educational District
James Dennis “Denny” Gray - 460
Member Board of Education, 5th Educational District
Joshua Patton
Nonpartisan City Ballot
Mayor, City of Eddyville
Greg Greene - 439
City Council, City of Eddyville (vote 6)
Tammy R. Stone - 367
Stephanie A. Wagers - 213
Michael Greene - 352
Leigh Ann Conger - 336
Judith T. “Judi” Stone - 298
Jerry L. Peek - 321
Julie Wadlington - 337
Mayor, City of Kuttawa
Barbara Campbell - 211
City Council, City of Kuttawa (vote 6)
Sandra Stark - 174
Skyla Jenkins Grief - 174
Edwin “Captain Ed” Jones - 93
Tom Simpson - 194
H. Wayne Breedlove - 113
Mike Hutchcraft - 107
Mark “Hatch” Hatcher - 91
Page Greene - 212
Kimberly Ashley Clapp - 128
Marshall County
State Senator, 2nd Senatorial District
R) Danny Carroll - 10,669
State Representative, 6th Representative District
R) Chris Freeland - 10,701
Property Valuation Administrator
D) Tony A. Henson - 7,324
County Judge-Executive
R) Kevin Spraggs - 10,459
County Attorney
I) Jason F. Darnall - 8,058
County Clerk
R) Crissy Greer - 10,619
Sheriff
R) Matt Hilbrecht - 10,681
Jailer
R) Roger L. Ford - 10,335
County Commissioner, 1st District
R) Eddie McGuire - 9,185
D) Mickey Darnall - 3,531
County Commissioner, 2nd District
R) Marty R. Barrett - 10,255
County Commissioner, 3rd District
R) Monti R. Collins - 10,316
Coroner
R) Kenny Pratt - 10,246
County Surveyor has no declared candidates
Justice of the Peace, 1st Magisterial District
R) Larry R. Ball - 3,152
Constable, 1st Magisterial District
R) Larry Kyle Thompson - 3,131
Justice of the Peace, 2nd Magisterial District has no declared candidates
Constable, 2nd Magisterial District
R) Jeremy William Wallace - 3,335
Justice of the Peace, 3rd Magisterial District has no declared candidates
Constable, 3rd Magisterial District
R) Darvin Stom - 3,229
Partisan City Ballot
Mayor, City of Hardin
R) Hank Rogalinkski - 95
D) Gary Freeman - 53
City Council, City of Hardin (vote 6)
R) Carolyn Pace Johnson
R) Roberta Deuerling
D) Barbara K. Wathen
D) Pamela Bradley
D) Lyn Henderson
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell - 7,151
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill - 7,399
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon - 7,298
Circuit Judge, 42nd Judicial Circuit, 1st Division (Does not include Calloway numbers)
Jamie Jameson - 4,339
Andrea Lee Moore - 6,398
Mayor, City of Calvert City
Gene Colburn - 761
City Council, City of Calvert City (vote 6)
Jeremy Rowe - 553
Ralph W. Howard - 549
Neeta Hale - 541
Tanara Babcock - 555
Christopher Harrington - 525
Kevin Stokes - 595
McCracken County
State Senator, 2nd Senatorial District
R) Danny Carroll 17165
State Representative, 1st Representative District
R) Steven Jack Rudy 5714
State Representative, 2nd Representative District
R) Richard Heath 2581
State Representative, 3rd Representative District
R) Randy Bridges 7646
State Representative, 6th Representative District
R) Chris Freeland 1026
Property Valuation Administrator
R) Bill Dunn 16977
County Judge-Executive
R) Craig Z. Clymer 15597
D) Gary Vander Boegh 6691
County Attorney
R) D. Cade Foster 16898
County Clerk
R) Jamie Huskey 17110
Sheriff
R) Ryan Norman 17515
Jailer
R) David Knight 16973
County Commissioner, 1st District
R) J.W. “Bill” Bartleman 16668
County Commissioner, 2nd District
R) Richard Abraham 17113
County Commissioner, 3rd District
R) Edwin “Eddie” Jones 15268
D) Yolanda L. Johnson 6795
Coroner
R) Amanda G. Melton 17306
County Surveyor has no declared candidates
Justice of the Peace, 1st Magisterial District
R) Jonas Roberts 4943
Constable, 1st Magisterial District
R) Mark Hayden 4626
D) Mark “Atlas” Foglesong 1965
Justice of the Peace, 2nd Magisterial District has no declared candidates
Constable, 2nd Magisterial District
R) Eric Augustus 5612
Justice of the Peace, 3rd Magisterial District
R) Danny Orazine 6092
Constable, 3rd Magisterial District
R) Anthony “Tony” Veltri 5760
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell 15181
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill 13849
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon 13664
Circuit Judge, 2nd Judicial Circuit, 1st Division
Charles “Chuck” Walter 7842
Joseph “Joe” Roark 9609
Circuit Judge, 2nd Judicial Circuit, 2nd Division
W.A. Tony Kitchen 14043
Circuit Judge, Family Court, 2nd Judicial Circuit, 3rd Division
Deanna Wise Henschel 13887
District Judge, 2nd Judicial District, 1st Division
Todd S. Jones 13293
District Judge, 2nd Judicial District, 2nd Division
James Mills 8102
Chris Hollowell 9527
Member Board of Education, 1st Educational District
Steve Shelby- 1,669
Natascha Campbell- 568
Anthony Gallo- 388
Member Board of Education, 3rd Educational District
Kelly Curtis Walker- 1,623
Member Board of Education, 4th Educational District
Sheila Cruse Johnston- 1,205
Julie Elizabeth Gray- 1,050
Jennifer R. Beyer- 636
Member Board of Education, 5th Educational District
Alice Shemwell- 1,863
Member Board of Education Paducah Independent School District (vote 2)
Felix Akojie- 2,533
Mary Hunter Hancock- 2,713
City Commissioners, City of Paducah (vote 4)
Sandra Wilson- 4,052
Dujuan Thomas- 2,446
Mike Reed- 1,012
Kiesha Curry- 1,958
Carol C. Gault- 2,844
Robert “Buz” Smith- 3,610
Raynarldo Henderson- 3,629
David Guess- 3,023
McLean County
State Senator, 8th Senatorial District
R) Gary M Boswell 2978
State Representative, 12th Representative District
R) Jim Gooch, Jr 2794
D) Alan C. Lossner 811
Property Valuation Administrator
D) Dale W. Ayer 2380
County Judge-Executive
R) Curtis L. Dame 3030
County Attorney
D) Donna M. Dant 2220
County Clerk
D) Carol Eaton 2588
Sheriff
R) Kenneth Frizell 1894
D) Todd Wilkerson 1756
Jailer
R) Chris Ellis 2973
Coroner
D) John W. Muster 2623
County Surveyor has no declared candidates
Magistrate, Southwest Magisterial District
R) Joey Lowery 640
Constable, Southwest Magisterial District has no declared candidates
Magistrate, Southeast Magisterial District
D) Robert Bishop 589
Constable, Southeast Magisterial District
D) Johnny Vandiver 567
Magistrate, Northeast Magisterial District
R) Clay Troutman 809
Constable, Northeast Magisterial District has no declared candidates
Magistrate, Northwest Magisterial District
R) Luie A. Whitaker 679
D) Matt Hayden 338
Constable, Northwest Magisterial District
R) Mark Badertscher 827
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell 2007
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill 1977
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon 1980
Circuit Judge, 45th Judicial Circuit
Brian Wiggins 2280
District Judge, 45th Judicial Circuit
Eric S. Stovall 1682
Darris L. Russell 889
Nonpartisan School Candidates
Member Board of Education, 2nd Educational District
John M. Howard 525
Member Board of Education, 3rd Educational District
Angela Sartain Bumpus 443
Nonpartisan City Ballot
Mayor, City of Calhoun
Bruce Cabbage 180
City Council, City of Calhoun (vote 6)
Irene Bryant Longtine 147
Sarah Cardwell 117
Wendell R. Anderson 129
Becky Kline 121
Kenny Neal 170
Eddie Sallee 164
Nancy Dant 150
Are you in favor of the sale of alcoholic beverages in the City of Calhoun?
Yes 173
No 99
Mayor, City of Island
Joseph Hamilton 63
City Commissioners, City of Island (vote 4)
Stacy Ashby 95
Mayor, City of Livermore
Dennis R. Revlett 188
Sharon Neil Boyken 201
City Council, City of Livermore (vote 6)
Thomas Kassinger 246
Stephanie Curry 223
Sandra Larkin 247
Larry Leach 221
Tristan Buckman 215
Austin Babb 194
Mayor, City of Sacramento
Betty Howard 100
City Commissioners, City of Sacramento (vote 4)
Jeremy McLaughlin 57
Amanda A. Gish 77
Monzel Slinker 58
Ann Igleheart 89
James K. Howard 66
Muhlenberg County
State Representative, 15th Representative District
D) Britt Hernandez-Stevenson- 3,076
R) Rebecca Raymer- 7,138
Commonwealth’s Attorney, 45th Judicial Circuit
D) Clayton Douglas Adams- 6,214
Property Valuation Administrator
D) Belinda S. McKinney- 6,244
County Judge-Executive
R) Mack McGehee- 5,800
D) Gaylan Spurlin- 4,501
County Attorney
D) Ryan K. Rice- 6,472
County Clerk
D) Crystal Smith- 7,005
Sheriff
D) William Ward- 6,850
Jailer
D) Terry Nunley- 6,731
Coroner
D) Larry D. Vincent- 6,556
County Surveyor has no declared candidates
Magistrate, 1st Magisterial District
D) Malcolm L. West- 922
Constable, 1st Magisterial District
D) Rondal Hambrick- 836
Magistrate, 2nd Magisterial District
R) T. Darrin Benton- 1,233
D) Jody Fleming- 962
Constable, 2nd Magisterial District
R) Jay McElwain- 1,658
Magistrate, 3rd Magisterial District
R) Tori Grace- 1,070
D) Jeff Vincent- 1,200
Constable, 3rd Magisterial District
D) Ricky Spears- 1,389
Magistrate, 4th Magisterial District
R) Harvey Joe Vanhook- 1,032
D) Keith Phillips- 1,085
Constable, 4th Magisterial District
R) Tim Dicketson- 931
D) Darrin S. Albro- 1,156
Magistrate, 5th Magisterial District
R) Andrew Bullock- 1,663
Constable, 5th Magisterial District
D) Tim Franklin- 1,367
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell- 5,021
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill- 5,033
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon- 4,973
Circuit Judge, 45th Judicial Circuit
Brian Wiggins- 6,637
District Judge, 45th Judicial Circuit
Eric S. Stovall- 4,303
Darris L. Russell- 3,854
Soil and Water Conservation District Supervisors (vote 3)
Ted Jessup- 4,475
Jack Reno- 3,133
Wallace Slinker- 3,865
Denise Brown- 3,546
Nonpartisan School Candidates
Member Board of Education, 4th Educational District
Kimberly C. Bard- 875
Robert Melton- 741
Member Board of Education, 5th Educational District
Stefanie Rickard Rager- 1,198
Nonpartisan City Ballot
Mayor, City of Bremen
Allen W. Miller- 70
City Council, City of Bremen has no declared candidates
Holly Rae Robinson (W) - 19
Mayor, City of Central City
Tony L. Armour- 916
City Council, City of Central City (vote 8)
Chris Waddell- 349
David Higgs- 560
Mike Jenkins- 692
Ellanee Lancaster-594
Robert W. Thacker- 246
Shannon Coombs- 713
Hugh W. Sweatt Jr.- 502
Jarrod L. Douglas- 388
Jeff Rose- 344
Richard “Dicky” Miller- 596
Bobby Armour- 377
Janet Hearld- 609
Otis Cunningham- 651
Jerry Pat Durall- 526
Mayor, City of Drakesboro
Mike Jones- 61
Eddie Brake- 102
City Council, City of Drakesboro (vote 6)
Frank Schmautz- 91
Misty Brake-Hambrick- 87
Larry Shrodes- 50
Clifton Davis- 81
Joe Studer- 77
Tex Allen- 90
Chadd E. Davis- 78
Tex Ray Allen II- 75
Robert Hambrick- 79
Mayor, City of Greenville
Jan Yonts- 575
Raymond Walker- 82
James “Eddie” Dearmond- 686
City Council, City of Greenville (vote 6)
Regina E. Curry- 725
Billie “Ruthie” Lewis- 882
Jeff Travis- 711
Marcus West- 704
Pamela Denise Johnson- 451
Wade Walters- 646
Nick Sparks- 767
Nathan Brothers- 767
Mayor, City of Powderly
Bobby Gene Creager- 127
Kennth Russell Daniel- 76
City Council, City of Powderly (vote 4)
Donald M. Pendley- 126
Bobby G. Webb- 119
Brenda Keplinger- 131
Jonathan Armour- 124
Mayor, City of South Carrollton has no declared candidates
City Council, City of South Carrollton has no declared candidates
Trigg County
State Representative, 5th Representative District
R) Mary Beth Imes - 2268
State Representative, 8th Representative District
R) Walker Wood Thomas - 1924
D) Pam Dossett - 785
Circuit Clerk
R) Lisa Fuller Thomas - 3644
D) Stephen Washer - 1826
Property Valuation Administrator
R) Lauren Fowler - 4501
County Judge-Executive
R) Stan Humphries - 4636
County Attorney
R) Randall Braboy - 4456
County Clerk
D) Carmen Shore Finley - 3992
Sheriff
R) Aaron Acree - 2,498
Write-Ins
Sandbrink - 1,394
Manzanares - 539
Tomlinson - 239
Mazac - 230
Jailer
D) James E. Hughes - 3784
Coroner
D) John Mark Vinson - 3953
County Surveyor
R) Randle G. Cruse - 4406
Magistrate, 1st Magisterial District
R) John Oliver - 368
D) Mike Wright - 409
Constable, 1st Magisterial District has no declared candidates
Write in: 69 - Mark W Carr (25)
Magistrate, 2nd Magisterial District
R) Barry Littlejohn - 798
Constable, 2nd Magisterial District
R) Ray Wyatt - 755
Magistrate, 3rd Magisterial District
R) Cameron Sumner - 479
D) William G. Linton - 176
Constable, 3rd Magisterial District
R) John Oliphant - 535
Magistrate, 4th Magisterial District
D) Jeff Broadbent - 457
Constable, 4th Magisterial District
R) Kerry Fowler - 446
Magistrate, 5th Magisterial District
R) Alana Baker Dunn - 611
Constable, 5th Magisterial District has no declared candidates
Write in: 61 - John O DeBlois (19)
Magistrate, 6th Magisterial District
R) Patrick Bush - 719
D) Jan Culwell -182
Constable, 6th Magisterial District
R) Dennis Whitten -711
Magistrate, 7th Magisterial District
R) Mike Lane - 621
Constable, 7th Magisterial District has no declared candidates
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell - 3124
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill - 3209
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon - 3095
Circuit Judge, 56th Judicial Circuit, 1st Division
James R. Redd III - 4063
Circuit Judge, 56th Judicial Circuit, 2nd Division
Natalie White - 3139
District Judge, 56th Judicial District, 1st Division
Brandon Knoth - 3189
District Judge, 56th Judicial District, 2nd Division has no declared candidates
Write-ins:
Matt Schalk: 544
Jennifer S. Nelson: 420
Nonpartisan School Candidates
Member Board of Education, 1st Educational District
Charlene Sheehan - 913
Member Board of Education, 3rd Educational District
Clara Beth Hyde -543
Nonpartisan City Ballot
Mayor, City of Cadiz
Todd King - 621
City Council, City of Cadiz (vote 6)
Tim Bridges - 380
Brian Futrell - 488
Susie Hendricks - 456
Jeannie Bodine - 348
Susan Bryant - 453
Dustin Gilbert - 221
Brenda Price - 423
Union County
State Senator, 4th Senatorial District
R) Robert M Robby Mills 3413
D) Bruce A. Pritchett 1480
State Representative, 12th Representative District
R) Jim Gooch, Jr 3712
D) Alan C. Lossner 1095
Property Valuation Administrator
D) Clay Wells 3592
County Judge-Executive
Adam R. O’Nan 4107
County Attorney
D) Julie A. Wallace 3444
County Clerk
R) Garrick Thompson 4019
Sheriff
R) Jason O’Connell Thomas 2499
D) Jared Beauchamp 2404
Jailer
R) Jason L. Newton 2715
D) Brandon Girten 2108
Coroner
D) Robert Stephen Shouse 3563
County Surveyor has no declared candidates
Magistrate, 1st Magisterial District
R) Rick Wyatt 618
D) Clay Divine 419
Constable, 1st Magisterial District
D) Sam McLeod 578
Magistrate, 2nd Magisterial District
D) Jerri Floyd 668
Constable, 2nd Magisterial District has no declared candidates
Magistrate, 3rd Magisterial District
R) James Ricketts 820
Constable, 3rd Magisterial District
R) Matthew E. Williams 753
Magistrate, 4th Magisterial District
R) Dakota Jones 385
D) Luke Austin Arnold 377
I) Blake Bondurant 174
Constable, 4th Magisterial District has no declared candidates
Magistrate, 5th Magisterial District
R) Joseph “Bo” Girten 564
I) Joe Clements 489
Constable, 5th Magisterial District
D) Donald W. Greenwell 641
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell 2737
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill 2844
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon 2842
Circuit Judge, 5th Judicial Circuit, 1st Division
Daniel M. Heady 3253
Circuit Judge, Family Court, 5th Judicial Circuit, 2nd Division
Brandi Hagan Rogers 3157
District Judge, 5th Judicial District
Charles A. Willson 815
Ben Leonard 3122
Nonpartisan School Candidates
Member Board of Education, 2nd Educational District
Chad Hagan 722
Member Board of Education, 4th Educational District
Evelyn S. Meacham 346
Greg Clifton 514
Nonpartisan City Ballot
Mayor, City of Morganfield
J. Randy Greenwell 837
City Council, City of Morganfield (vote 6)
Paul Monsour 745
Brian Humphrey 512
Lori Beth Wyatt 410
Mike Moore 413
Ronnie Burkins 441
Alvin Russelburg 544
Suzanne M. Carr 413
Melissa S. Bebout 329
Kyle Clark 295
Jason A. Cormier 158
Jason Millikan 594
Mayor, City of Sturgis
Kent Sayle 392
City Council, City of Sturgis (vote 6)
Richie Jones 305
Jesse “Clint” Hayes 355
Cindy V. Tapp 193
Jeremy D. May 154
Pete Van 206
Kristi Lovell 269
Dawna Brewer 306
Bernard Vinroe 312
Mayor, City of Uniontown
Joe Coker 63
Thomas “Buster” Byrd 58
LaDonna Collins Tapp 125
Mayor, City of Waverly
Ashley S. Bryant 61
Cris Payne 81
City Council, City of Waverly has no declared candidates
Webster County
State Senator, 4th Senatorial District
R) Robert M Robby Mills 3097
D) Bruce A. Pritchett 1068
State Representative, 12th Representative District
R) Jim Gooch, Jr 3102
D) Alan C. Lossner 1103
Property Valuation Administrator
D) Jeffrey D. Kelley 2960
County Judge-Executive
R) Stephen R. Henry 3566
County Attorney
R) Wm. Clint Prow 3499
County Clerk
D) Valerie Newell 3007
Sheriff
R) William “Billy” Braden 2949
D) Roy Scott Starkey 1237
Jailer
R) Greg Sauls 3533
Coroner
D) Darin K. Townsend 3035
County Surveyor has no declared candidates
Magistrate, 1st Magisterial District
D) Chad E. Townsend 1032
Constable, 1st Magisterial District
R) Kerry W. Dehaven 856
D) Adam J. Yates 552
Magistrate, 2nd Magisterial District
R) Bob Hardison 820
D) Jerry “Poogie” Brown 585
Constable, 2nd Magisterial District
D) Shane Derick Brown 877
Magistrate, 3rd Magisterial District
R) Ken Stuart 568
D) Tony Felker 770
Constable, 3rd Magisterial District
R) David Lane Bumpus 792
D) James “Rooster” Poe 486
Nonpartisan Judicial Ballot
Justice of the Supreme Court, 1st Division
Christopher Shea Nickell 2473
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 1st Division
Chris McNeill 2504
Judge of the Court of Appeals, 1st Appellate District, 2nd Division
Donna L. Dixon 2490
Circuit Judge, 5th Judicial Circuit, 1st Division
Daniel M. Heady 2994
Circuit Judge, Family Court, 5th Judicial Circuit, 2nd Division
Brandi Hagan Rogers 2657
District Judge, 5th Judicial District
Charles A. Willson 684
Ben Leonard 2858
Nonpartisan School Candidates
Member Board of Education, 3rd Educational District
Amanda Dale Coomes 331
Member Board of Education, 4th Educational District
Timothy R. McCormick 528
Nonpartisan City Ballot
Mayor, City of Clay
Jackie B. Edens 272
Mayor, City of Dixon
Dorris Crowley 137
Mayor, City of Providence
Doug Hammers 348
Randall Elliott Simms
James “Butch” Hackney 446
City Council, City of Providence (vote 6)
Shannon Cole Layton 580
Scott Frederick 505
James “Chip” Palmer 470
Mark Turner 516
Charles “Mike” Syers 427
Keith Farrell 455
Mayor, City of Sebree
Jeremy Brown 236
James A. Nance 47
Robert Ray Brantley 59
City Council, City of Sebree (vote 6)
Perry Culberson 189
James Allen Williams 208
Jana Forker 236
Melvin B. Pierce 159
Judy Forker Gates 249
Billy Joe Smith 224
Mayor, City of Slaughters
Christopher S. Winstead 50
City Commissioners, City of Slaughters (vote 4)
Kenneth Wells 42
Debra Rudd 44
Mickey R. Duncan 44
Chris Matthew Johnson 39
Mayor, City of Wheatcroft has no declared candidates
City Commissioners, City of Wheatcroft has no declared candidates