News and Music Discovery
Play Live Radio
Next Up:
0:00
0:00
Available On Air Stations
Arts & Culture

Gov. Bevin Reorganizes Kentucky Arts Council by Executive Order

Kentucky_Arts_Council.gif
Kentucky Arts Council logo
/

Governor Matt Bevin has issued an executive order reorganizing the Kentucky Arts Council. Bevin has appointed 11 new members and reduced the size from 16 to 15.

According to a release Friday from the Kentucky Tourism, Arts and Heritage Cabinet, the restructuring “reflects the growing importance” of the council’s role in “commerce, tourism and the entertainment industry.”

The areas of education, economic development and workforce development are each represented by at least one member. The council will “promote and achieve greater economy, efficiency and improved administration.”

via release:

Returning Members:

  • Mary Michael Corbett, of Louisville, will serve as Chair for a term expiring Nov. 18, 2019.
  • Paul Fourshee, of Cadiz, will serve for a term expiring Nov. 18, 2019.
  • Everett D. McCorvey, of Lexington, will serve as Vice Chair for a term expiring Nov. 18, 2018.
  • Andrea Rudloff, of Bowling Green, will serve for a term expiring Nov. 18, 2017.

New Appointees:

  • Douglas Adams, of Whitesburg, will serve as the representative for education with a term expiring Nov. 18, 2018.
  • James Boler, of Adolphus, will serve as the representative for workforce development for a term expiring Nov. 18, 2020.
  • Dior Cotton, of Louisville, will serve for a term expiring Nov. 18, 2017.
  • Jean Dorton, of Paintsville, will serve for a term expiring Nov. 18, 2019.
  • Elizabeth Griffith, of Owensboro, will serve for a term expiring Nov. 18, 2018.
  • Lindsey Jaeger, of Union, will serve for a term expiring Nov. 18, 2018.
  • Sallie Lanham, of Frankfort, will serve for a term expiring Nov. 18, 2017
  • Luanne Mattingly, of Maysville, will serve for a term expiring Nov. 18, 2020.
  • Nathan Mick, of Lexington, will serve as the representative for economic development with a term expiring Nov. 18, 2019.
  • Angela Rice, of Winchester, will serve for a term expiring Nov. 18, 2020.
  • Janice Turpen, of Somerset, will serve for a term expiring Nov. 18, 2019.